Svijet Sapunica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Latino leksikon Empty Latino leksikon

Fri Nov 09, 2018 9:32 am
Latino leksikon Vr8p40

Ok, vraćamo se u osnovnu školu i popunjavamo leksikon. Very Happy Ali, ovo je tematski leksikon, i ne brinite nema pitanja "Kako se zove tvoja simpatija?" lol!
Dakle kako sam već i pisala, ideja je da imamo jednostavnu temu koja ne uzima puno vremena, a ipak bi bila posvećena telenovelama. Takođe mi je ideja da tema ne bude previše uska gdje damo ocjenu i idemo dalje. Dakle  riječ je o davanju mišljenja. A, najbolje je da komentarišemo ono što neko od nas voli. Glupo je da postavim telenovelu koju niko nije gledao pa tražim mišljenje. Ovako ja imam jednu, Sofia drugu, Ana treću, Marijana četvrtu, Bojan petu itd. i komentarišemo tih 5. Samo tema neće biti vezana samo za telenovele. Evo kako će funkcionisati.

- imamo spisak pitanja (omiljeno ovo ili ono, uključuje sve ono što se tiče latino svijeta, ali i pitanja poput "koja je prva telenovela koju si gledao/la", "kad si počeo/počela da ih gledaš"itd)
- na pitanja ne odgovaramo odjednom, nego će se pitanja postavljati kao zadaci u drugim temama, dakle 1. pitanje iz leksikona, pa svi komentarišemo tu kategoriju
- spisak pitanja će stojati na početku teme, i uvijek se taj post može dopuniti sa novim kategorijama (da se predlog moderatoru i on koriguje post dodajuću novo pitanje)
-  kad postavim pitanje, moguće je odgovoriti u toj kategoriji sa više telenovela/likova/glumaca, ali odaberemo za komentarisanje jednu. Npr. Sofia ima 5 omiljenih telenovela, ja 5, Ana 7, nećemo ih odmah komentarisati sve. Svako od svojih omiljenih bira jednu za komentarisanje.
- kad dođemo do kraja spiska pitanja, krećemo novi krug, i tada svi komentarišemo onošto nam je na drugom mjestu omiljeno Very Happy (kako i piše u prethodnoj tezi, ne komentarišemo odjednom sve ono što volimo, a osim toga neko ko se naknadno uključi u temu će dobiti priliku da odgovori na pitanja koja je propustio)
- ako neko nije gledao telenovelu koja se komentariše može isto  da ostavi komentar u smislu zašto je nije gledao, da li ga/je privlači da pogleda, ako ne, zašto itd.


To je otprilike to. Sada treba da s bacim na sastavljanje spiska pitanja. Nadam se da su pravila jasna. Very Happy

____________
Latino leksikon Granho16
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Latino leksikon Empty Re: Latino leksikon

Fri Nov 09, 2018 1:14 pm
Kad si počeo/la da gledaš telenovele? Koja je prva koju si pogledao/pogledala?

1. Koje su tvoj omiljene telenovele i zašto?
2. Koje su tvoje najomraženije telenovele?
3. Koje telenovele su te razočarale?
4.  Koje telenovele su po tvom mišljenju precjenjene?
5. Kojim telenovelama bi promjenio/promjenila kraj?
6. Televisa/Telemundo/Azteca ili produkcijske kuće Južne Amerike?
7. Original ili remake?
8. Koje ste telenovele/serije gledali više puta?
9. Koje su tvoje najdraže brazilske telenovele i zašto?
10. Koje su tvoje najdraže serije (ne spadaju u žanr telenovela, ili nisu na španskom jeziku)?
11.Omiljene teme koje se provlače kroz telenovele.
12. Tematike iz telenovela koje ne volimo.
13. Omiljene scene iz telenovela.
14. Najupečatljivije scene iz telenovela (padovi, nesreće, scene koju su teške i zahjevne za snimiti)
15. Najtužnije scene iz telenovela.
16. Najsmješnije scene iz telenovela.
17.  Najgluplje/najgore scene iz telenovela.
18. Omiljeni pozitivni ženski likovi .
19. Omiljeni negativni ženski likovi.
20. Omiljeni pozitivni muški likovi.
21. Omiljeni negativni muški likovi.
22. Najomraženiji ženski likovi.
23. Najomraženiji muški likovi.
24. Najoriginalniji likovi (omiljeni likovi ne moraju obavezno da budu i najoriginalniji, npr. omiljeni ženski lik Rosalinda, ali je tipična junakinja. Ili najoriginalniji lik - Žura iz Klona - ali ona ne mora da bude i najvoljeniji lik).
25. Omiljena i/ili najoriginalnija imena likova iz telenovela.
26. Najružnija/najgluplja/najsmješnija imena likova iz telenovela.
27. Najljepša i/ili najoriginalnija imena telenovela.
28. Imena telenovela koja nam se ne sviđaju i koja bismo promjenili.
29. Omiljene entrade.
30. Omiljene pjesme iz telenovela.
31. Najgora entrada/pjesma.
32. Omiljene glumice.
33. Omiljeni glumci.
34. Najomraženije glumice.
35. Najomraženiji glumci.
36. Najljepše/najzgodnije glumice.
37. Najljepši/najzgodniji glumci.    
38. Glumica sa najboljim stilom/ličnosti u telenovelama sa najboljim stilom.
39. Glumice sa najlošijim stilom.
40. Koje glumce/glumice volimo i kao pjevače?
41. Omiljeni parovi iz telenovela.
42. Najgori parovi iz telenovela (njemu ili njoj bi dodijelili drugog partnera)
43. Imaginarni parovi (Voljeli bismo da ih vidimo kako glume zajedno)
44. Najupečatljiviji prvi susreti/upoznavanja parova.
45. Najoriginalniji/najbolji/najupečatljiviji krajevi likova.
46. Krajevi likova koje bismo promijenili.
47. Likovi koje bismo voljeli da je glumio/glumila drugi glumac/glumica.
48. Najupečatljvija prijateljstva/neprijateljstva.
49. Omiljeni parovi izvan latino sveta (brazilske telenovele i serije, kao i serije sa španskog i ostalih govornih područja).
50. Glumci/glumice koji su postali velike zvezde, a smatrate da to kvalitetom svoje glume nisu zaslužili?
51. Glumci/glumice koji su ostali u seni i nisu ostvarili velike uloge, a smatrate da su to zaslužili?
52. Najdraži stariji glumci/glumice?
53. Koje telenovele su bile neuspješne, a po tvom mišljenju su zaslužile bolji prolaz?
54. Klišei koji vas najviše nerviraju u telenovelama? 
55. Što je ono što volite i što vas najviše privlači u svijetu telenovela?
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Latino leksikon Empty Re: Latino leksikon

Fri Nov 09, 2018 1:37 pm
Ovaj spisak pitanja se uvijek može dopuniti sa vašim predlozima. Možda djeluju previše rascijepana, ali mislim da je bolje da imamo više pitanja u jednoj kategoriji nego da nam odgovori budu previše opširni i da sve iscrpimo u jednom postu. Ovako ćemo imati kraće, precizne odgovore i mišljenja,  i duže vrijeme teme za razgovor.

Nastojala sam da obuhvatim sve moguće kategorije s pitanjima (čak i modu Very Happy ). Na neka pitanja ćemo moći više diskutovati, negdje ne, na neka možda nećemo moći odgovoriti u drugom krugu (npr. omiljena produkcijska kuća)

Neka pitanja su bila zasebne teme na starom forumu, ali smo obično postizali par postova u kojem skroz iscrpimo svoje mišljenje, i tema ostane na jednoj strani. Ovdje mi je cilj da u jednoj temi metodično i po redu iscrpimo sve teme za koje nemamo dovoljno materijala da budu zasebne teme.

Prvo pitanje nije numerisano jer se na njega definitivno može odgovoriti samo jednom. Ako se neko naknadno uključi u temu, može dati odgovor na to pitanje, i onda odgovor na pitanje koje je na redu.

Pišite što mislite o ovoj ideji, kao i predloge, korekcije, zamjerke, predloge za neka nova pitanja. Nakon toga bi krenuli sa odgovaranjem na pitanja.

ps - Prilkom sastavljanja pitanja sam se vodila za onom "Ne postoje glupa pitanja"  Laughing  Laughing  Laughing

____________
Latino leksikon Granho16
Sofia
Sofia
Admin
Posts : 16189
Join date : 2017-09-12

Latino leksikon Empty Re: Latino leksikon

Fri Nov 09, 2018 7:56 pm
Kristina, svaka čast na ideji! Uspela si da osmisliš način kako da raspravljamo o raznim temama iz oblasti telenovela i glumaca, a da to nikome ne predstavlja obavezu pri vođenju teme. Ovo nam je baš falilo na forumu! Jako mi se dopada i skidam ti kapu na trudu, donosiš svežinu i sve nas povlačiš da se aktiviramo!

Evo za početak da pozovemo sve koji žele da nakon što pregledaju zadane teme i sami daju neke predloge koje bi još eventualno mogli uvrstiti!
Ana
Ana
Admin
Posts : 3206
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Latino leksikon Empty Re: Latino leksikon

Fri Nov 09, 2018 8:26 pm
Bojim se da nisam do kraja skapirala šta treba da radimo Embarassed

dakle 1. pitanje iz leksikona, pa svi komentarišemo tu kategoriju

Jedno pitanje = jedna kategorija?

Ovako ja imam jednu, Sofia drugu, Ana treću, Marijana četvrtu, Bojan petu itd. i komentarišemo tih 5.

Svako od svojih omiljenih bira jednu za komentarisanje.

kad postavim pitanje, moguće je odgovoriti u toj kategoriji sa više telenovela/likova/glumaca, ali odaberemo za komentarisanje jednu

Ovo nisam razumela. Može li dodatno objašnjenje? Zamisli da sam retardirana i spusti se na moj intelektualni nivo Laughing

Svako ima svoju odabranu telenovelu i odgovara na pitanje u skladu s njom? Ili svi odgovaramo u skladu sa odabranom telenovelom nekoga od nas? Odnosno, da li tuđa omiljena telenovela obavezuje sve nas ili svako komentariše svoju?

____________
Latino leksikon GeMuxua
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Latino leksikon Empty Re: Latino leksikon

Sat Nov 10, 2018 5:10 pm
Haha Very Happy
Bolje da preformulisem. Kao sto npr. u temi Perfect style imamo jedan zadatak pa ga ocjenjujemo(ne ocjenjujemo i ne odgovaramo ma sve zadatke odjednom) tako ni ovdje ne odgovaramo na svih 43 pitanja odjednom iako su od starta poznata. Dakle, postavim pitanje "Koje su tvoje omiljene telenovele i zasto" i svi odgovorimo na to pitanje. Kad svi tu temu iscrpimo, postavljam drugo pitanje i onda svi komentarisemo to pitanje/temu.

Kada odgovorimo na pitanje npr. prethodno pomenuto "koje su tvoje omiljene telenovele" svako od nas će ih sigurno imati bar 3. Ja ih imam 10ak. Very Happy Onda npr. ti imas jos nekoliko omiljenih, neko treći još itd. Poenta da svi prokomentarišemo i tudje omiljene telenovele. Ti kazes da volis Rubi, a ja onda kazem da je isto volim iz tog i tog razloga, ili da je ne volim zbog toga i toga. Isto tako i ti prokomentarises i moju. Dakle poenta je da jedni od drugih cujemo misljenja, a ne samo da izdeklamujemo sto mi volimo. To bi bio monolog. Dakle svako od nas kaze svoju omiljenu telenovelu i zasto je omiljena, i onda ostali komentarisu da li i koliko im se svidaju tudje omiljene. Naravno ako neko nije gledao ili je ravnodusan prosto neka to kaže, a isto tako moze da doda zasto nije i da li bi je pogledao. Naravno, nije moranje da bas svi prokomentarisemo svacije. Very Happy

A sto se tiče biranja. Zamislite da nas 5 ima po 5 omiljenih telenovela. Pa ih onda treba prokomentarisati 25 odjednom. Dakle, biramo jednu, moze i dvije(mozemo se dogovarati oko toga) i komentarisemo tu jednu ili dvije. A kad prodjemo sva pitanja, onda idemo novi krug i tu komentarisemo svi nase druge dvije omiljene.
Nadam se da je sada jasnije. Very Happy

____________
Latino leksikon Granho16
Ana
Ana
Admin
Posts : 3206
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Latino leksikon Empty Re: Latino leksikon

Sat Nov 10, 2018 6:54 pm
Nadam se da je sada jasnije.

Kristalno, hvala Smile

____________
Latino leksikon GeMuxua
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Latino leksikon Empty Re: Latino leksikon

Mon Nov 12, 2018 11:21 am
Ok, krećemo s uvodnim pitanjem.

Kad si počeo/la da gledaš telenovele? Koja je prva koju si pogledao/pogledala?

____________
Latino leksikon Granho16
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Latino leksikon Empty Re: Latino leksikon

Mon Nov 12, 2018 11:42 am
Prva koju sam gledala u cjelosti i koje se živo sjećam je Luz Maria. Tada sam bila 3.osnovne.
Ali, recimo da sam počela sa Samanthom. Tada je bilo aktuelna Alicia Machado koja je kao Miss Universe dobila ulogu Samanthe. Tada sam bila drugi razred. Ali, nisam baš sve gledala, nego djelove.

Doduše sa gledanjem serija sam počela ranije, ali to su bile američke koje je moja mama pratila na italijanskim kanalima Rai Uno i Rai Due, pa sam i ja pratila uz nju. Telenovela Rosa salvaje i Kasandre se jako maglovito sjećam, možda sam više tada čula od ljudi oko sebe kako ih pominju nego što ih se sjećam. Kući ih niko nije gledao, tako da mi je vjerovatno samo povremeno pao pogled, čim su mi u tolikoj magli.

____________
Latino leksikon Granho16
Ana
Ana
Admin
Posts : 3206
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Latino leksikon Empty Re: Latino leksikon

Mon Nov 12, 2018 8:02 pm
E ovako, Kassandra je prva telenovela koju sam gledala, ali se prvog gledanja vrlo slabo sećam (kasnije sam je odgledala ponovo). Tu negde bih uvrstila i Marimar. Kategorija: gledala, a sećam ih se kroz maglu Very Happy

Marisol, Esmeralda i La Usurpadora je trio koji sam u pravom smislu reči odgledala i to su telenovele koje prilično dobro pamtim.

Bilo je to jako davno. Ne znam ni kako sam tačno počela da ih gledam, ali sam počela, fascinirale su me. I iz godine u godinu je rasla njihova popularnost. A onda se jednog dana pojavio internet i konačno se pojavilo nešto što se zove mogućnost izbora.

Ali gledanje telenovela preko TV-a sa drugaricama pamtim kao jedan od lepših momenata iz detinjstva, imalo je i to svoje čari Very Happy

Ali, recimo da sam počela sa Samanthom.

Ja sam je gledala dosta kasnije, reprizirala se na nekom programu. Zanimljiv cirkus sa svim sapuničarskim elementima Laughing



____________
Latino leksikon GeMuxua
Sponsored content

Latino leksikon Empty Re: Latino leksikon

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum