Svijet Sapunica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6038
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Najbolja omiljena telenovela Empty Najbolja omiljena telenovela

Mon May 25, 2020 4:51 pm
Najbolja omiljena telenovela Favori11

Kao što naslov govori, između naših najomiljenijih telenovela, biramo najbolju. Nije bitno iz kojeg perioda potiču, niti iz koje producentske kuće dok su god  područja Latinske Amerike. Izuzetak su brazilske serije/telenovele za koje ćemo imati poseban izbor.

Imaćemo 10 krugova tj. kategorija u kojima ćemo ocjenjivati telenovele. Nakon svakog kruga ide rang lista tako da ćemo za svaku kategoriju imati pobjedničku telenovelu.

Glasa se ocjenama od 1-10. Dakle, ne dijele se poeni od 1-10 nego se svakoj telenoveli daje ona ocjenu koju smatrate da zaslužuje, tako da se u jednoj grupi  ocjene mogu i ponavljati. Mogu se davati i nezaokružene ocjene (6.5, 5.5 itd.) U nekim grupama će biti po 10 telenovela, u nekim po 5 ( u zavisnosti koliko vremena zahtjeva ocjenjivanje, u krugu gdje ocjenjujemo sinopsis ili pjesme biće ih po 5)

Kategorije u kojima glasamo su:

1. opšti utisak

Kako naziv kaže, tu dajemo ocjenu na osnovu sveukupnog utiska  o telenoveli, o radnji, o glumi i ostalom. Naš manje ili više subjektivan doživljaj cijele telenovele.

2. sinopsis

Postavljaću sinopsise u grupama po 5 telenovela. Ako nađem na našem jeziku dobar sinopsis, stavljaću na našem. U suprotnom, stavljaću na španskom, a ako nema (što je malo vjerovatno), onda na engleskom. Odmah ću reći da ih nemam strpljenja prevoditi.

3. protagonisti

Ocjenjujemo njihovu glumu, priču i njih kao par, jednom ocjenom.

4. antagonisti

Isto, jednu ocjenu dajemo za negativce, kojom objedinjujemo njihovu glumu, priču i kompleksnost.

5. elenco (osim prethodne dvije kategorije)

Ovom ocjenom ocjenjujemo ostatak glumačke ekipe i priče i glumu ostalih likova iz telenovele.

6. kraj telenovele

Ne treba puno objašnjavati. Ocjenjujemo kako je telenovela završila. To ne mora da podrazumjeva samu finalnu epizodu, jer rasplet je mogao početi i ranije. Ako nađem, stavljaću finalne epizode serije. Oko ove kategorije ću tražiti vašu pomoć oko nekih telenovela.

7. izgled telenovele

U ovoj kategoriji ocjenjujemo koliki je estetski ugođaj koji serija nudi. To podrazumjeva lokacije, enterijere, eksterijere, izgled glumaca, kostime i sl.

8. muzika

Postavljaću glavnu pjesmu telenovele, a ko je telenovelu gledao, ocjenom može da obuhvati i kompletnu muziku iz telenovele, instrumentale takođe.

9. entrada

10. poster


Za zadnje dvije kategorije ne treba mnogo objašnjavanja.


Nakon što sve kategorije ocjenimo, svaka telenovela ima 10 ocjena iz kojih ću izvlačiti prosjek, praviti rang listu nakon čega dobijamo i najbolju omiljenu telenovelu. Ovdje je problem što jednostavno nije logično da istu težinu nose npr. negativci i poster. Imamo dvije mogućnosti.

1) Svaka kategorija nosi različitu težinu kao kod ispita i ECTS kredita, što znači da se svaka ocjena množi sa brojem od 2 do 10.

Tako bi kategorije opšti utisak, sinopsis, protagonisti i antagonisti imale težinu  10,
kategorije elenco i kraj serije težinu 8,
kategorije izgled telenovele i muzika težinu 6,
kategorija entrada težinu 4,
a kategorija poster težinu 2.

Praktično bi to ovako izgledalo. Ako su ocjene telenovele npr. 10, 9, 8, 7,6, 5, 4, 3, 2 i 1 njenu krajnu ocjenu bismo ovako dobili:

(crvenom bojom su ocjene te telenovele, a crnom težina kategorije)

10x10 + 9x10 + 8x10 + 7x10 + 6x8 + 5x8 + 4x6  + 3x 6+ 2x4 + 1x2 = 480/74 = 6.48 (74 je ukupan broj "kredita")

Krajnja ocjena je 6.48.

2) Možemo jednostavno da imamo dvije rang liste. Jednu u kojoj bi računali samo ocjene prvih 6 kategorija (dakle opšti utisak, sinopsis, protagonisti, antagonisti,  elenco i kraj) tj. one kategorije koje se odnose na kvalitet radnje i glume. U drugoj rang listi bih računala sve kategorije. Ali ovdje je nepraktično što bismo imali dvije pobjedničke telenovele.

U tom slučaju bi telenovela koja je ocjenjena kao što sam gore navela, imala ocjene 7.5 i 5.5.

3) Naravno, uvijek postoji i treći način da ne komplikujemo, nego da krajnu ocjenu telenovele dobijem jednostavnim djeljenjem sa 10, ali kao što rekoh na ocjenu bi jednako uticalo i one važnije i one manje važne kategorije.

U tom slučaju bi telenovela koja je ocjenjena kao što sam gore navela, imala konačnu ocjenu 5.5.

Slobodno se izjasnite koja vam je varijanta najlogičnija. Ovo ne moramo odmah riješiti, ima vremena dokle ocjenimo svih 10 kategorija i budemo imali po 10 ocjena svake telenovele.


Za sada imamo 36 telenovela na spisku.
Ana
Ana
Admin
Posts : 3206
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Najbolja omiljena telenovela Empty Re: Najbolja omiljena telenovela

Thu May 28, 2020 9:52 pm
Slobodno se izjasnite koja vam je varijanta najlogičnija.

Prva bi bila najfer i mislim da bi dala najrealniju sliku Very Happy

____________
Najbolja omiljena telenovela GeMuxua
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6038
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Najbolja omiljena telenovela Empty Re: Najbolja omiljena telenovela

Fri May 29, 2020 10:37 am
U nedjelju postavljam prvu grupu. Ako biste još neku telenovelu dodali na spisak, to uradite do nedjelje ujutro.

U nekim kategorijama možemo glasati bez obzira da li smo neku telenovelu gledale dok u nekim, ne. U tom slučaju, same procjenite da li ćete davati ocjenu. Npr. možda neku telenovelu nismo gledale u potpunosti, ali možda jesmo djelove radnje ili scene nekih izdvojenih likova. Kako rekoh, same procjenjujemo imamo li dovoljno "materijala" da damo ocjenu.

Ako (kad) se desi da samo jedna osoba ocjeni neku telenovelu onda ću na tu ocjenu dodati prosječnu ocjenu 5.5. Npr. ocjena je 10 + 5.50 = 15.50 -> 15.50/2 = 7.75

Mislim da je to najidealnije rješenje. Ipak nije mi realno da jedina ocjena bude i krajnja prosječna ocjena. A opet i one telenovele koje je samo jedna osoba gledala neće biti isključene.



Prva bi bila najfer i mislim da bi dala najrealniju sliku


I ja mislim, tako da ćemo definitivno ići po tom sistemu.
Samo da još utanačimo tu težinu kategorija. Ja sam išla ovom logikom:


10 opšti utisak - pošto se radi o našem ukupnom doživljaju telenovele, logično da je ovo ima najveću težinu

10 sinopsis, protagonisti, antagonisti - ovo je ono što nosi cijelu priču, i zbog čega se i odlučujemo na gledanje

8 elenco i kraj serije - jeste važno, ali nije toliko presudno kao glavna postava i sam tok radnje

6 izgled telenovele i muzika  - audio-vizuelni doživljaj telenovele dosta dodaje utisku, ali je opet manje presudan nego ovo gore navedeno

4  entrada - ne utiče na sam doživljaj priče, ali ipak je sa svakom epizodom pogledamo i predstavlja na neki mačin mini-priču radnje

2 poster - kada gledamo seriju najmanje dolazimo u "dodir" s posterom i neznatan je njegov uticaj na doživljaj telenovele


____________
Najbolja omiljena telenovela Granho16
Valeria Stewart
Valeria Stewart
Posts : 1119
Join date : 2019-01-18

Najbolja omiljena telenovela Empty Re: Najbolja omiljena telenovela

Fri May 29, 2020 10:48 am
Meni je skroz ok ovaj način glasanja Very Happy

A pošto se ne može glasati za brazilske onda ću umjesto O clone staviti Amor gitano. Machos ne vjerujem da je iko gledao tako da umjesto nje može Amores verdaderos Very Happy

1. Alguien te mira
2. Mi pecado
3. Pasion
4. La mujer de judas
5. Pasion de gavilanes
6. La madrastra
7. Yo soy Betty la fea
8. Amor gitano
9. Amores verdaderos
10. Mujer de madera
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6038
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Najbolja omiljena telenovela Empty Re: Najbolja omiljena telenovela

Fri May 29, 2020 1:30 pm
Ok, ja ću vjerovatno dodati La Reina soy yo. Inače, ti ne moraš predložiti zaokružen broj telenovela, a mislim da ih ima još koje niko nije gledao.

Brazilske će biti u posebnom takmičenju, a onda možda i serije sa svih ostalih područja. Na kraju bismo mogle imati glasanje sa po TOP 3 (3 latino, 3 brazilske i 3 ostale) iz svake kategorije i izmedju njih 9 birati najbolju. Mada mislim da će glasanje za serije biti problematično i najvjerovatnije će tu biti dosta njih koje je samo jedna osoba gledala.

Inače dok sam tražila sličice za prvi krug teme vidjeh da će biti problem naći kvalitetan poster za sve njih.

Za sada imamo dakle 38 telenovela, a maximalan broj koji bi bio u glasanju je 50 (za slučaj da bude još predloga) Mislim da je 50 omiljenih za ovako mali forum sasvim ok broj.

____________
Najbolja omiljena telenovela Granho16
Ana
Ana
Admin
Posts : 3206
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Najbolja omiljena telenovela Empty Re: Najbolja omiljena telenovela

Fri May 29, 2020 9:21 pm
Mada mislim da će glasanje za serije biti problematično i najvjerovatnije će tu biti dosta njih koje je samo jedna osoba gledala.

Bojim se da će takve serije biti u debeloj većini Najbolja omiljena telenovela 1543461474

____________
Najbolja omiljena telenovela GeMuxua
Sofia
Sofia
Admin
Posts : 16151
Join date : 2017-09-12

Najbolja omiljena telenovela Empty Re: Najbolja omiljena telenovela

Sat May 30, 2020 10:16 pm
Kristina, genijalno si osmislila način ocenjivanja! Slažem se da nemaju sve kategorije istu težinu i da se te ocene ne mogu isto meriti, zato u potpunosti podržavam ovu prvu opciju koju si navela. To će nam dati najobjektivniju sliku. Što se rangiranja važnosti kategorija tiče i tu se slažem sa tvojim mišljenjem. Sviđa mi se i mogućnost da ne moramo oceniti sve kategorije neke serije ukoliko je nismo gledali, to je pametno. Bolje preskočiti, nego dati ocenu napamet. Bravo za trud, baš si na sve mislila Najbolja omiljena telenovela 664804837
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6038
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Najbolja omiljena telenovela Empty Re: Najbolja omiljena telenovela

Sun May 31, 2020 2:10 pm
Da bismo zaokružili broj telenovela, vratila sam na spisak Machos, a pošto nije bila predloga dodala sam i LQLVMR.
Tako bismo imali 4 grupe po 10 telenovela, odnosno 8 grupa po 5 telenovela u nekim kategorijama. Evo spiska.

1. Abismo de pasion
2. Alguien te mira
3. Amar a muerte
4. Amor bravio
5. Amor gitano
6. Amor real
7. Amores verdaderos
8. Caer en tentacion
9. Corazon que miente
10. Donde esta Elisa
11. El color de la pasion
12. El manantial
13. Entre el amor y el odio
14. Kassandra
15. La candidata
16. La esposa virgen
17. La impostora
18. La madrastra
19. La mujer de judas 2002.
20. La Otra
21. La patrona
22. La reina soy yo
23. La viuda joven
24. Lo que la vida me robo
25. Luz Maria
26. Machos 2003.
27. Marido en alquiler
28. Mi ex me tiene ganas
29. Mi pecado
30. Mujer de madera
31. Pasion
32. Pasion de gavilanes
33. Relaciones peligrosas
34. Rosalinda
35. Rubi
36. Sin rastro de ti
37. Sin senos no hay paraiso
38. Victoria
39. Yo no creo en los hombres
40. Yo soy Betty la fea


P.S. Ako biste zadnje dvije dodate telenovele, nekom drugom zamijenile, slobodno recite.


____________
Najbolja omiljena telenovela Granho16
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6038
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Najbolja omiljena telenovela Empty Re: Najbolja omiljena telenovela

Sun May 31, 2020 3:07 pm
I krug - Opšti utisak

Dajemo ocjenu na osnovu sveukupnog utiska  o telenoveli, prije svega utisak o  radnji, a onda o glumi i ostalom. Dakle, naš manje ili više subjektivan doživljaj cijele telenovele.

I grupa

1. Abismo de pasion

Najbolja omiljena telenovela 12238510

2. Alguien te mira

Najbolja omiljena telenovela 13603310

3. Amar a muerte

Najbolja omiljena telenovela Maxres12

4. Amor bravio

Najbolja omiljena telenovela Amor_b10

5. Amor gitano

Najbolja omiljena telenovela 7cf29510

6. Amor real

Najbolja omiljena telenovela Amor-r10

7. Amores verdaderos

Najbolja omiljena telenovela 29063410

8. Caer en tentacion

Najbolja omiljena telenovela Caer-e10

9. Corazon que miente

Najbolja omiljena telenovela Maxres13

10. Donde esta Elisa


Najbolja omiljena telenovela Nota_e10


Svakoj telenovelu dajete ocjenu od 1 - 10 koju mislite da zaslužuje. Uz davanje ocjena se može i komentarisati.


1. Abismo de pasion -
2. Alguien te mira -
3. Amar a muerte -
4. Amor bravio -
5. Amor gitano -
6. Amor real -
7. Amores verdaderos -
8. Caer en tentacion -
9. Corazon que miente -
10. Donde esta Elisa -

____________
Najbolja omiljena telenovela Granho16
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6038
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Najbolja omiljena telenovela Empty Re: Najbolja omiljena telenovela

Sun May 31, 2020 3:16 pm
1. Abismo de pasion -/ (privlačna mi je, ali već je opšte poznato što me odbija da joj dam šansu)
2. Alguien te mira - 10
3. Amar a muerte -/
4. Amor bravio - 6
5. Amor gitano -/
6. Amor real - 7
7. Amores verdaderos - 4
8. Caer en tentacion - 10
9. Corazon que miente - 7.5
10. Donde esta Elisa - 9.5



Nemoguće je bilo da sve sličice budu istih dimenzija, jedva sam i našla vodoravne postere. Zadovoljila sam se da budu iste širine. Very Happy


Last edited by Kristina on Sun May 31, 2020 5:51 pm; edited 1 time in total

____________
Najbolja omiljena telenovela Granho16
Sponsored content

Najbolja omiljena telenovela Empty Re: Najbolja omiljena telenovela

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum