Svijet Sapunica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6049
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Latino leksikon - Page 7 Empty Re: Latino leksikon

Thu Dec 06, 2018 10:09 am
Bez razmišljanja tri omiljene serije su: 1) El Internado 2) Prisonbreak 3) O clone Dakle te tri su, pa onda sve ostalo i što se tiče serija i što se tiče telenovela.
Naravno, tu je i serijal Hercul Poirot, to je kategorija za sebe. Ali, to i ne računam u serije, to su filmovi, mada ima i onih kratkih od 50 minuta. Englezi su uradili odličan posao sa ekranizovanjem djela Agathe Christie, a David Suchet je fenomenalan. Čak su Agatini unuci izjavili da bi ona sigurno bila ponosna da je vidjela kako ga je David dočarao. Ok, stop. Ne smijem dalje nastaviti o Herculu, rekla sam da to i ne kontam kao klasičnu seriju sa nastavcima. Da se vratim na temu. Very Happy

PS Ono što je za mene Poaro, za Anu je nesumnjivo serijal "Midsomer murders"  Very Happy

1. El Internado  je za mene nešto najmagičnije što sam gledala. Bukvalno kad završim seriju, mogla bih opet od početka. Nijedna ličnost nije suvišna, i svako ima sjajnu priču iza sebe. Bolji glumci nisu mogli biti odabrani, i vidi se da se vodilo računa o tome. Svakome odgovara lik kojeg glumi, a to znam jer prosto za sve njih imam utisak da su stvarni, koliko su dobri u tome. Priča je kompleksna, ozbiljna i bez uljepšavanja realnosti. Iako ima nekih nerealnih elemenata, odlično su odrađeni, i zanimljivi su čak i meni koja to ne volim. Ono što je u pozadini priče je itekako današnja realnost. Iako je osnovna priča dosta teška i na momente surova, preporučujem je i onima koji vole ljubavne drame i zaplete bazirane isključivo na tome. Parovi su odlično odabrani, svaki ima duboku priču, i može čovjek lako da se saživi s njima. Na sve to, tu su djeca, njihovo viđenje svijeta i njihovi nestašluci na koje je teško od srca se ne nasmijati. Od dijeteta od 6 godina do starca od 90, od pozitivaca sa vrlinama i manama, do monstruma, svi likovi su kompleksni, odlično napisani i dočarani. Inače, na internetu nikad nisam pročitala negativan komentar, svima koji su je gledali se svidjela.

2. Prisonbreak je serija od koje sam nekad gledala  i po 15 epizoda dnevno. Very Happy Teško je stati kad se jednom započne. Što se tiče glumačke ekipe i napisanih likova, isto važi kao i za El Internado. Pozadina priča je vjerujem realnost SAD-a. Spletke na najvišim nivoima vlasti, podmetanje krivice nevinima i ljudi koji upravljaju državom iz sjenke. Bratska ljubav Michaela i Lincolna ne može da ne dirne. Čovjek koji namjerno završi u zatvor samo da bi svog brata spasio od smrtne presude. Sad Naravno, ono što najviše oduševljava je Michaelova inteligencija i kreativnost. To je bukvalno ono zbog čega najviše volim Prisonbreak. Kod ljudi me jako oduševljava visoka inteligencija i snalažljivost udružena sa empatijom i brigom za ostale. Michael ima sve to, uz jako lijep fizički izgled, i bukvalno je on sve ono što  se može tražiti od čovjeka. Iako ovdje nije akcenat na ljubavnim pričama, one postoje, naravno, prije svega mislim na Michaela i Saru. Par gdje nema pretjeranih izliva ljubavi, pretjeranih ljubavnih izjava i otrcanih fraza, gdje nema ljubomore i nepovjerenja, par koji je sa malo riječi i sa ne mnogo scena  može itekako da osvoji gledaoce. Ostali likovi su odlični, posebno izdvajam agenta Mahonea, pogadjate, zbog inteligencije. Jedini koji može donekle da parira Michaelu.

3. O clone - već sam pisala, i nemam što više dodati. Ovo i ne smatram  telenovelom, daleko je iznad njih.


Osim ovih, ima još serija koje volim, neke zbog kvaliteta, neke zbog uspomene, neke zbog jednog i drugog.

Od španskih preporučujem Gran hotel i Hispania la leyenda.
Od američkih su mi posebne  7th Heaven zbog mnogih životnih pitanja i zanimljivih lekcija koje se kroz lagane i simpatične priče glavnih likova i ER (Emergency) zbog koje sam zavoljela medicinu. Priče likova nisu sad nešto specijalno, ali ko voli medicinu, preporučujem je.
Malo ko nije čuo za italijansku Incantesimo, ona iima elemente sapunice i elemente serije. Svaka sezona ima novi glavni par, i manje više svi likovi su iz oblasti medicine, ako nisu, onda su vezano za administraciju klinike Life. Od italijanskih bih još dodala Elisa di Rivombrosa.
Još jedna za koju sam posebno vezana je australijska McLeod's daughters.
Od kriminalističkih serija preporučujem američku Homicide: Life on the Street i englesku Inspector Morse, a od humorističkih Only fools and horses(Mućke).
Neke od serija za koje me vežu uspomene su još Miami sends, australijska Home and away i kanadska Degrassi.
Još jedna koju sam gledala u potpunosti od početka do kraja, i koju sam tada voljela, a za koju sam nemam pojma ni što me je privuklo je "Melrose place" Very Happy




____________
Latino leksikon - Page 7 Granho16
Mariana
Mariana
Posts : 1121
Join date : 2017-09-11

Latino leksikon - Page 7 Empty Re: Latino leksikon

Thu Dec 06, 2018 1:30 pm
NCIS LA,dr.House,Criminal minds-ako ne gledam meksičke telenovele,obožavam gledati kriminalističke ili medicinske serije
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6049
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Latino leksikon - Page 7 Empty Re: Latino leksikon

Thu Dec 06, 2018 2:47 pm
Sad si me posjetila na seriju Medical investigation. Šteta što je snimljena samo jedna sezona. Serija je slična CSI (Crime scene investigation), s tim što u njoj nisu u pitanja ubistva, već komplikovani slučajevi raznih bolesti i epidemija, te je tim zadužen da istraži odakle su epidemije potekle i što je uzork. Jer, kad se nađe uzrok, mnogo je lakše spriječiti dalje širenje. Preporučujem.

____________
Latino leksikon - Page 7 Granho16
Mariana
Mariana
Posts : 1121
Join date : 2017-09-11

Latino leksikon - Page 7 Empty Re: Latino leksikon

Thu Dec 06, 2018 4:13 pm
Medical investigation-zvuči zanimljiva serija (prvi put čujem za tu seriju), a ja tebi i drugima koji vole kriminalističke serije/emisije preporučam da pogledate seriju Criminal minds (u prijevodu Zločinački umovi-moja omiljena kriminalistička serija),a volim pogledati i dokumentarno-igranu seriju Medical detectives na CBSrealityu (Medicinski istražitelji,a na RTL-u se ta ista serija prikazuje pod nazivom Kronike zločina/Forensic files) koja govori o stvarnim zločinima koje su počinili stvarni ljudi i sve zločine prikazuje otpočetka do kraja;od počinjenja zločina pa do suđenja i osude osobe koja je počinilia zločin.
Ana
Ana
Admin
Posts : 3206
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Latino leksikon - Page 7 Empty Re: Latino leksikon

Thu Dec 06, 2018 9:49 pm
Ono što je za mene Poaro, za Anu je nesumnjivo serijal "Midsomer murders"

Tačno I love you

Kao neko ko trenutno prvi put gleda El Internado, moram da kažem da je itekako vredna praćenja i da je na dobrom putu da mi postane jedna od najdražih serija.

Što se tiče mojih favorita među serijama, imam ih možda 10-15 i među njima su sve one koje sam gledala više puta. Ako bih suzila izbor na TOP 5, to bi bile:

1. Game of Thrones - apsolutni favorit
2. Black mirror
3. Midsomer murders
4. The wire
5. Hannibal


Ovaj post ću posvetiti GoT-u  I love you

Ovako, seriju sam počela da gledam sa debelim zakašnjenjem uprkos njenoj planetarnoj popularnosti. Razlog? Pa, odbijala sam da dam šansu žanru koji ne volim, verujući da je GoT tipični predstavnik tog žanra. Oko mene su svi diskutovali o seriji, raspravljali se, teoretisali, a ja pojma nisam imala o čemu pričaju. To jest, stvari o kojima su neumorno vodili diskusije, čak se i svađali, mi uopšte nisu zvučale kao deo radnje tipične epske fantastike i bila sam iznenađena.

Ipak, tvrdoglavo sam se držala svog stava (Ovan sam, jbg  lol! ) - ne pada mi na pamet da gledam GoT samo zato što ga svi prate. Htela sam valjda da dokažem da sam ja iznad "tih gluposti" i da ne padam na masovnu histeriju.  Rolling Eyes

Ljudi su me ubeđivali da odgledam bar prvu epizodu prve sezone i da onda donesem sud. Govorili su mi da će mi se svideti i da znaju zašto to kažu. Osećala sam se pomalo uvređeno, jer kako pobogu oni mogu znati bolje od mene da li će mi se nešto svideti? Zar tako slabo poznaju moj ukus?  Evil or Very Mad

A onda sam jednom sasvim slučajno naletela na frazu When you play the game of thrones, you win or you die. U redu, spuštam gard i skidam 1x01 epizodu. I gotovo. Zaljubila sam se. I love you

Pošto se radi o fiktivnom svetu, morala sam da potražim pomoć wikipedije kako bih pohvatala lokacije, likove i porodice kojima pripadaju, ali brzo sam se snašla i posle nije bilo problema. Uglavnom, hipnotisano sam gledala prvu epizodu. Izrazito kvalitetna produkcija, divne lokacije, izuzetna i odgovarajuća muzika, raznoliki likovi fenomenalno interpretirani, inteligentni dijalozi. Radnja? Tek sam ulazila u štos.

Došla sam do poslednje scene i...bum. "Whaaat? Incest? Gurnuo je desetogodišnjaka kroz prozor?"  Shocked  Prvi šok, a bilo je kasnije puno, puno novih. Prijatnih i neprijatnih.

Ali znate šta je najinteresantnije? To što mi je incestoidni lik koji je gurnuo desetogodišnjaka kroz prozor postao omiljeni muški lik i jedan od omiljenih likova generalno. GoT je serija koja predstavi prototipe, stereotipe, klišeje, a zatim ih ubrzo ruši, oblikuje, menja i stvara nešto novo. Likovi nisu samo kompleksni sami po sebi, već i mene kao gledaoca navode da se preispitam, da razmislim o svojim stavovima, da se stavim u njihovu kožu. Ili da ih barem razumem, da shvatim uzročno-posledične veze, ako ne mogu ili ne želim da ih opravdam.

Zaista je teško uzeti njihove postupke zdravo za gotovo. Redovno se javlja potreba da se isti stave pod lupu, da se analiziraju, da se proceni da li je to što su uradili bila greška, zločin ili pun pogodak. Ponekad je to nemoguće odmah odrediti, potrebno je da prođe neko vreme. Svi ti likovi iza sebe imaju svoju ličnu istoriju, iskustva, vaspitanje, usađen i/ili izgrađen sistem vrednosti i nekako se nameće da se te pojedinosti razmotre i uvaže.

I tu, između ostalog, neretko dolazi do neslaganja fanova, oštrijih rasprava i slično, što mi je zanimljivo i ako su sagovornici normalni bez uplitanja ega, takve rasprave umeju da budu vrlo produktivne.

Dalje, serija je feministički orijentisana, posvećena je pažnja ženama i razvoju ženskih likova. Gledamo kako se žene nose sa činjenicom da su u podređenom položaju zato što nemaju penis, kako vode borbu za preživljavanje, kako su nipodaštavane, maltretirane i zlostavljane i kako neke od njih ipak trijumfuju ali sa ožiljcima koji su ih obeležili zauvek. Nebitno je da li su moćne kraljice, naivne tinejdžerke iz visokih društvenih slojeva, posvećene supruge i majke, iskusne političarke, ratnice, divljanke, sveštenice, sluškinje, robinje, prostitutke...

Zajedničko im je da moraju da se potrude petoduplo više od muškaraca da bi preživele. Nekima je uspelo, nekima nažalost nije. Kao što je rekla kraljica Sersei - Everywhere in the world, they hurt little girls.  Crying or Very sad

Lepota GoT-a, po mom mišljenju, leži u fiktivnom svetu koji je utemeljen na realnim emocijama i okrutnosti, nepravdi i disbalansu iz stvarnog sveta u kome živimo. Nasilje, sex, ljudska priroda, najniži porivi, bestijalnost...Ništa od toga nije prikriveno, našminkano, zavijeno u foliju. Tako je, kako je i niko nije pošteđen. Svako može patiti, biti mučen i brutalno ubijen, uključujući decu i bebe. Ali, od nas gledaoca se ne traži da imamo samo jak želudac, nego i da mentalno i emocionalno budemo investirani u seriju.

Egzistencijalne, etičke i moralne, filozofske, religijske, političke, ideološke i druge dileme provučene kroz razne forme - od običnih dijaloga do veličanstvenih bitaka. Javljaju se uvek i svuda.

Ono što mi se posebno dopada jeste što nije fokus na suprotstavljenim stranama (bilo kakvim stranama, u bilo čemu), već na interakciji dveju ili više različitih strana i o onome što se rađa iz takvih interakcija. Pojedinci, porodice, saveznici, neprijatelji...svi oni uče jedni od drugih.

Elementi epske fantastike nisu višak. Naprotiv, savršeno se uklapaju u političke igre, vojne taktike, međuljudske odnose i porodične probleme. Ne odudaraju od realnih aspekata priče. Ledena stvorenja Beli Hodači, zmajevi koji bljuju vatru, magija...Ti elementi su u funkciji alegorije za širu sliku, univerzalnu opasnost i univerzalnu neravnotežu za koju su krivi sami ljudi. O tome bi se moglo naširoko raspredati i to je još jedna u nizu izazovnih tema za GoT diskusije i teoretisanja.

Specijalnu ljubav gajim prema legendama i proročanstvima. Obično nemaju nikakav uticaj na narativ, ali volim kada ih likovi ispričaju, onako neobavezno. Daju dozu mističnosti određenim scenama. Legendi i proročanstava ima znatno više u knjigama, s obzirom na to da je GoT baziran na Pesma leda i vatre serijalu romana (koje sam u međuvremenu pročitala). Serijal nije dovršen, još dve knjige treba da izađu.

Muzika...Kompozitor Ramin Djawadi je genije. Muzika je idealna i nestvarna. Svaka veća kuća (dinastija) ima svoju muzičku temu koja odgovara simbolu, motou i vrednostima po kojima je poznata.

Npr, Starkovi važe za jake, časne i pravedne ali i tihe i nenametljive; Lanisteri za moćne, arogantne i ponosne; Barateoni za impulsivne, ratoborne i direktne; Tireli za manipulativne i proračunate igrače ali ujedno velikodušne i empatične van igre; Targerjani za egzotične, neobične i sklone ludilu...Muzika prati te postulate. Osim toga, dosta likova ima personalne muzičke teme koje su u skladu sa njihovom biografijom, karakterom i sudbinom.

Priznajem da me nijedna serija nije dotakla kao GoT. Ne smem da kažem koliko sam puta plakala gledajući je i na kakve sve scene.  Embarassed Recimo, od sreće sam se rasplakala kad su jednog lika rastrgli njegovi krvoločni psi, koje je na njega pustila osoba koju je najviše zlostavljao.  Very Happy

Ali takođe sam plakala zbog smrti meni dragih likova, rastanaka i ponovnih susreta, pobeda i poraza. I radovala sam se i bila besna i šokirana i zbunjena i osećala gađenje...Kažem, intenzivan i snažan rolerkoster emocija.

Poslednja osma sezona izlazi u aprilu i ja umirem od radoznalosti i nervoze. Kako će se završiti Veliki rat? Ko će preživeti? Ko će sedeti na tronu i da li će tron uopšte opstati nakon okončanja rata? Videćemo...Zima je stigla, a sa njom i početak kraja. Neutral

____________
Latino leksikon - Page 7 GeMuxua
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6049
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Latino leksikon - Page 7 Empty Re: Latino leksikon

Fri Dec 07, 2018 8:18 am
- ne pada mi na pamet da gledam GoT samo zato što ga svi prate. Htela sam valjda da dokažem da sam ja iznad "tih gluposti" i da ne padam na masovnu histeriju.  Rolling Eyes

Podsjećaš me na mene u osnovnoj kad sam tako razmišljala o Rubi. Very Happy  A, sad je telenovela koju sam najviše puta reprizirala. Kad je vladala opšta histerija za Rubi, i kad su djeca trčala kući u 8 uveče, bila sam  u fazonu Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes  (tada nisam znala da se i Yadhira pojavljuje). Apsolutno me nije privlačila priča gdje je glavna negativka, i vuče za nos dva muškarca. Laughing Kad sam došla  u srednju školu, zbližila sam se drugarcom kojoj sam više vjerovala što se tiče ukusa za telenovele, i poklonila mi je DVD, i počinje zabava. Kasnije sam je na netu pogledala u cjelosti i to maratonski. Laughing Pa onda opet... Very Happy I, sad mi opet prija kao da prvi put gledam.

Game of thrones nisam uopšte gledala, ni jednu scenu, čak me ni radoznalost ne vuče da vidim neku scenu, čisto da saznam oko čega je tolika fama. Jednostavno ravnodušna sam, zaista me ne privlači. Ovo je problem

Pošto se radi o fiktivnom svetu,

To što mi je incestoidni lik koji je gurnuo desetogodišnjaka kroz prozor

nasilje, sex, ljudska priroda, najniži porivi, bestijalnost...

Ledena stvorenja Beli Hodači, zmajevi koji bljuju vatru, magija...

Sve ovo zajedno je previše za moj ukus, tako da za sada neću gledati, mada čitajući tvoj post  i znajući sveopštu popularnosti, ne sumnjam da serija posjeduje "ono nešto magično" što neodoljivo privlači.

Kao neko ko trenutno prvi put gleda El Internado, moram da kažem da je itekako vredna praćenja i da je na dobrom putu da mi postane jedna od najdražih serija.

Jeee, konačno nisam usamljeni fan na našem malom forumu. Very Happy

____________
Latino leksikon - Page 7 Granho16
Ana
Ana
Admin
Posts : 3206
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Latino leksikon - Page 7 Empty Re: Latino leksikon

Sat Dec 08, 2018 12:10 am
Ako bih ti rekla da lansiranje dečaka kroz prozor dođe kao pokazivanje nežnosti naspram svega što dolazi kasnije... lol!

Zato ja nikada nikome nisam preporučila GoT, u smislu da nisam insistirala da treba da se gleda, jer je popularan. Kada me pitaju kakva je serija, ja kažem da je obožavam i navedem razloge zašto. Ali sam svesna da ne bi svakome prijala.

U GoT fandomu organski ne podnosim dve grupe ljudi - one kojima nije jasno zašto neko ne prati GoT i one koji hejtuju Sansu Stark (90% fanova) nazivajući je glupom devojčicom zato što se sa svojih 13-14 godina nije suprotstavljala neprijateljima koji su je držali u zarobljeništvu confused Suspect Ponekad se zapitam da li su ljudi normalni...

Jeee, konačno nisam usamljeni fan na našem malom forumu.

Nisi  Very Happy Pored svega ostalog, Internat je serija koja je na originalan način sjedinila relikte prošlosti i sadašnjost. Time je automatski postavljeno pitanje šta može da se očekuje od budućnosti i ima li je uopšte, pored grupe moćnih pojedinaca sa izvitoperenom životnom filozofijom.

U vezi te tematike, preporučujem knjigu Masovna psihologija fašizma (Vilhelm Rajh je autor).

____________
Latino leksikon - Page 7 GeMuxua
Sofia
Sofia
Admin
Posts : 16190
Join date : 2017-09-12

Latino leksikon - Page 7 Empty Re: Latino leksikon

Sat Dec 08, 2018 1:26 pm
Poslednjih godina pratim turske serije koje su daleko kvalitetnije od telenovela. Evo neke liste onih koje su mi bile drage:

Asi
Sila
Crno bela ljubav
Devojka imena Feriha
Iznajmljena ljubav
Strasti orijenta
Moja sudbina
Hrabar i lepa
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6049
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Latino leksikon - Page 7 Empty Re: Latino leksikon

Mon Dec 10, 2018 11:44 am
11.Omiljene teme koje se provlače kroz telenovele.

____________
Latino leksikon - Page 7 Granho16
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6049
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Latino leksikon - Page 7 Empty Re: Latino leksikon

Mon Dec 10, 2018 11:50 am
Iako nisu najzanimljivije, volim provlačenje svakodnevnih, životnih dešavanja i situacija, bračnih, porodičnih problema na taj način da se čovjek stvarno zamisli što bi trebao da uradi. Primjer je O clone. Volim trilere (primjer ATM). Klasične sapunice volim, ali isključivo starije, jer me za njih vežu uspomene. Volim i priče gdje je u pozadini neka osveta (tipa La Patrona) samo što često od osvete ne ostane ni "O".

Najbolji primjer telenovela koje najviše cijenim je Mi pecado. Dakle, originalan zaplet, mračne tajne iz prošlosti i glavna junakinja sa jakom ličnošću.


____________
Latino leksikon - Page 7 Granho16
Sponsored content

Latino leksikon - Page 7 Empty Re: Latino leksikon

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum