Svijet Sapunica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6039
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Agatha Christie's Poirot - Page 7 Empty Re: Agatha Christie's Poirot

Fri Jun 02, 2023 12:22 pm
Uvođenjem paralelnog i podjednako važnog storilajna su unapredili izvorni materijal, pogotovo što su slučajevi međusobno povezani. Ni Poirot to nije odmah spoznao i zato se nije odmah ni fokusirao na nerešenu misteriju bračnog para Ravenscroft.

Svidelo mi se što se u prvoj polovini filma Poirot bavio ubistvom matorog psihijatra, dok je Ariadne intervjuisala "slonove" i prikupljala podatke o Ravenscroft slučaju, da bi se naposletku obe istrage spojile u jednu veliku.

I meni se ovo dopalo tako da je i meni film čak bolji. Sve što su promjenili je bio pun pogadak počevši od toga što su stavili akcenat na Mary što u knjizi nije slučaj. Kada si komentarisala knjigu nisam htjela reći u kojoj mjeri je Mary prisutna u priči da ne bi već na startu filmu shvatila ko je ona i tako pokvarila ugođaj s kraja Very Happy

Interesantno da Poirot nije želio da se bavi slučajem iz prošlosti kao da nije ozbiljno shvatio Ariadne tako da je baš simpatično što se sve spojilo u jedan slučaj Very Happy I da, onaj detalj sa spelovanjem slova z i sa Danom sv. Patrika mi je baš genijalno.

čije su životne okolnosti ostale pomalo upitne ako se uzme u obzir to da smo je posmatrali iz perspektive drugih ljudi i njihovog viđenja njene psihičke neuravnoteženosti.

Da, dosta toga je nejasno oko nje što je uvjerljivo jer se radi o davnim događajima. Svako se sjeća nekog fragmenta, a teško je to sastaviti u cjelinu.

The Big Four - Zašto? Jbeno zašto? Neuverljivo, suludo, apsurdno. Iza svih tih zločina i masovne histerije oko "velike četvorke" je stajao jedan čovek, a motiv mu je bila nekadašnja neuzvraćena ljubav. Ozbiljno? Ne mogu to da prihvatim.

Malo je to izmjenjeno u odnosu na knjigu u kojoj se inače pojavljuje i Vera Rossakoff. Ali svakako je i knjiga lošija tako da nisu sa adaptacijom mogli uraditi ne znam što. U stvari možda jesu, ali uz dosta truda i maštovitosti da to sve uklope u neku smislenu priču.

okupljanje Poirotove družine (akcenat na Jappu koji je dobio najviše minutaže)

Ovo sam imala na umu kada sam pomenula da film ima jednu dobru stvar. Ali mi je čak i to njihovo okupljanje prožeto depresivnim i turobnim notama.

No, nije mi padalo na pamet da joj je sin James živ i da je to George Stubbs. Pravi identitet Hattie Stubbs mi je takođe iznenađujuće otkriće. Bila sam ubeđena da je Hattie ubijena otprilike kad i nesrećna Marlene i da nije imala nikakve veze sa ubistvom. Kad ono...Ispade da prava Hattie jeste uveliko mrtva, a gđa Stubbs koju smo gledali je zločinka u bekstvu i Marlenin ubica.

Isto tako. Film mi posjeduje dozu vedrine (početak sa Ariadne, atmosfera oko pripreme vrtne zabave, Poirotov susret sa stranim studentkinjama, razmažena bogatašica i njena glamurozna pojava i uopšte izgled imanja), a s druge strane mi je strašan i tjeskoban zbog ubistva dvoje djece. Recimo Hallowe'en Party isto ima dijete za žrtvu, ali on je od početka mračan dok su mi ovdje ubistva bila šokantnija zbog tog kontrasta. Ali dopalo mi se to, dobro su iskombinovali Very Happy

ali bih volela da su nam to prikazali. Msm, aktivno je učestvovala u Jamesovim sra.njima, ubila je 14ogodišnju devojčicu i pobegla. Zaslužila je nešto žešće od Poirotove uverenosti da će biti uhapšena.

E to je ono što me uvijek iznervira.

Ona je praktično uvod u Poirotovu završnicu. Izolacija u planinskom hotelu sa osobama od kojih je svaka izazov za Poirotov sistem vrednosti, klaustrofobični ambijent, monotonija, sivilo, stagnacija, manjak živosti, etička i moralna preispitivanja, mnogo introspekcije...

Sve mi to simbolizuje lagano gašenje Poirota, ali i zaokruživanje njegovih odluka i izbora, onoga što on jeste i isticanje činjenice da je Poirot uplovio u mir sa samim sobom, a to je najvažnije od svega.

Kada se iz tog ugla gleda na ovu epizodu zbilja dobija drugačiju dimenziju. Ali ovako izolovano mi je previše klaustrofobična u kombinaciji sa prečudnim likovima tako da je izbjegavam. Ali imao je Poirot jednu genijalnu repliku ovdje:



od 02:05 Agatha Christie's Poirot - Page 7 10899980

Interesantno je što su objašenjenje ostavili za pretposlednji film  Agatha Christie's Poirot - Page 7 3687740950

Odgledala sam ga prvi i poslednji put. Emotivno je pretežak, bolno nepodnošljiv, deprimirajući. Ne znam šta mi je teže palo, da li sama Poirotova smrt ili njegovo zdravstveno stanje u zadnjim mu danima ili Hastingsovo čitanje Poirotove ispovesti...Ma jedva sam završila film


Dobrodošla u klub Agatha Christie's Poirot - Page 7 1639406990 Kraj knjige me je čak još više uništio Sad

Ne bukvalno ofc, nego mi je dobro došao kao distrakcija od surove istine da Poirot zauvek odlazi. Lik je kralj manipulacije operisane od ljudskosti i da, stavljam ga na tron zločinaca iz Poirotovog univerzuma.

Zbilja je apsolutno drugačiji od svih do tada jer mu je nemoguće pripisati zločine. Ni Poirot mu ništa nije mogao dokazati zbog čega se odlučio na onakav potez.

Ali, jednom finom broju epizoda ću se sigurno vraćati, u skladu sa potrebama, prilikama i raspoloženjem

Agatha Christie's Poirot - Page 7 1161816250

E ovako, bez virenja u sljedeći post, po sjećanju bih rekla da su ti se ove najviše dopale:

Lord Edgware dies, The A.B.C. murders, Sad cypress, Five little pigs, Appointment with Death, Death on the Nile i Halloween party Agatha Christie's Poirot - Page 7 3687740950

____________
Agatha Christie's Poirot - Page 7 Granho16
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6039
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Agatha Christie's Poirot - Page 7 Empty Re: Agatha Christie's Poirot

Fri Jun 02, 2023 1:13 pm
Ok, Appointment with Death ti je na 12. mjestu, ali imala sam 6 pogodaka za prva mjesta Agatha Christie's Poirot - Page 7 3687740950

Prekopiraću moje rang liste s tim što je vrlo moguće da bi bile malo drugačije da ih sada pravim od početka, ne što se tiče prvih i zadnjih 10 nego onih između, jer su u pitanju nijanse oko kojih sam se dugo dvoumila pri sastavljanju. Dakle:

Kratke epizode:

1. The Theft of the Royal Ruby
2. Triangle at Rhodes
3. The Third-floor Flat
4. Four and Twenty Blackbirds
5. The Dream
6. The Adventure of the Clapham Cook
7. The Tragedy at Marsdon Manor
8. Dead Man's Mirror
9. The Affair at the Victory Ball
10. The Mystery of Hunters Lodge

11. The Adventure of the Cheap Flat
12. Wasp's Nest
13. Murder in the Mews
14. The Lost Mine
15. Problem at Sea
16. The Chocolate Box
17. The Mystery of the Spanish Chest
18. How Does Your Garden Grow?
19. The Incredible Theft
20. The Veiled Lady
21. The Plymouth Express
22. The Adventure of the Italian Nobleman
23. The Under Dog
24. The Adventure of the Egyptian Tomb
25. Yellow Iris
26. The King of Clubs
]27. The Case of the Missing Will
28. The Adventure of Johnnie Waverly
29. Double Sin
30. The Million Dollar Bond Robbery
31. The Cornish Mystery
32. The Disappearance of Mr. Davenheim
33. The Kidnapped Prime Minister
34. The Jewel Robbery at the Grand Metropolitan
35. The Double Clue
36. The Adventure of the Western Star

8 preklapanja u top 10 i 6 preklapanja kod zadnjih 10 Agatha Christie's Poirot - Page 7 2078043430 Najviše smo se razišle kod Problem at Sea, The Adventure of the Egyptian Tomb i The Disappearance of Mr. Davenheim   Agatha Christie's Poirot - Page 7 1543461474

Dugometražni filmovi:

1. Death on the Nile
2. Evil under the Sun
3. Lord Edgware Dies
4. The A.B.C. Murders
5. The Murder of Roger Ackroyd
6. Cat Among the Pigeons
7. Sad Cypress
8. Five Little Pigs
9. The Clocks
10. Peril at End House

11. Murder on the Links
12. Hickory Dickory Dock
13. One, Two, Buckle My Shoe
14. Elephants Can Remember
15. Dead Man's Folly
16. Death in the Clouds
17. Dumb Witness
18. The Mysterious Affair at Styles
19. Three Act Tragedy
20. Hercule Poirot's Christmas
21. Third Girl
22. Mrs McGinty's Dead
23. Hallowe'en Party
24. The Mystery of the Blue Train
25. Appointment with Death
26. Murder on the Orient Express
27. After the Funeral
28. Taken at the Flood
29. Murder in Mesopotamia
30. The Hollow
31. Cards on the Table
32. Curtain
33. The Labours of Hercules
34. The Big Four

7 preklapanja u TOP 10 i još toliko u zadnjih 10 Very Happy Kod ove druge rang liste moram naglasiti, da jedino poslednja tri filma baš ne volim, ostali su tu jer neki moraju da zauzmu i ostala niska mjesta Very Happy

Šokirana sam niskim pozicijama Evil Under the Sun i The Murder of Roger Ackroyd Agatha Christie's Poirot - Page 7 293406516 Agatha Christie's Poirot - Page 7 2078043430  Tu su nam najveće razlike Agatha Christie's Poirot - Page 7 2078043430 A nakon toga slijede Hallowe'en Party i Mrs McGinty's Dead Very Happy

Ali mislim da možemo reći da smo se prilično složile Agatha Christie's Poirot - Page 7 2598478226  Agatha Christie's Poirot - Page 7 1241635095

Evo moje objedinjene liste koja je nastala tako što sam sve kratke epizode redom ubacila ispred poslednja tri filma osim prvih 10 koje sam ubacila između 23. i 24. filma.  Ne mogu bolje od toga:

1. Death on the Nile
2. Evil under the Sun
3. Lord Edgware Dies
4. The A.B.C. Murders
5. The Murder of Roger Ackroyd
6. Cat Among the Pigeons
7. Sad Cypress
8. Five Little Pigs
9. The Clocks
10. Peril at End House
11. Murder on the Links
12. Hickory Dickory Dock
13. One, Two, Buckle My Shoe
14. Elephants Can Remember
15. Dead Man's Folly
16. Death in the Clouds
17. Dumb Witness
18. The Mysterious Affair at Styles
19. Three Act Tragedy
20. Hercule Poirot's Christmas
21. Third Girl
22. Mrs McGinty's Dead
23. Hallowe'en Party
24. The Theft of the Royal Ruby
25. Triangle at Rhodes
26. The Third-floor Flat
27. Four and Twenty Blackbirds
28. The Dream
29. The Adventure of the Clapham Cook
30. The Tragedy at Marsdon Manor
31. Dead Man's Mirror
32. The Affair at the Victory Ball
33. The Mystery of Hunters Lodge
34. The Mystery of the Blue Train
35. Appointment with Death
36. Murder on the Orient Express
37. After the Funeral
38. Taken at the Flood
39. Murder in Mesopotamia
40. The Hollow
41. Cards on the Table
42. The Adventure of the Cheap Flat
43. Wasp's Nest
44. Murder in the Mews
45. The Lost Mine
46. Problem at Sea
47. The Chocolate Box
48. The Mystery of the Spanish Chest
49. How Does Your Garden Grow?
50. The Incredible Theft
51. The Veiled Lady
52. The Plymouth Express
53. The Adventure of the Italian Nobleman
54. The Under Dog
55. The Adventure of the Egyptian Tomb
56. Yellow Iris
57. The King of Clubs
58. The Case of the Missing Will
59. The Adventure of Johnnie Waverly
60. Double Sin
61. The Million Dollar Bond Robbery
62. The Cornish Mystery
63. The Disappearance of Mr. Davenheim
64. The Kidnapped Prime Minister
65. The Jewel Robbery at the Grand Metropolitan
66. The Double Clue
67. The Adventure of the Western Star
68. Curtain
69. The Labours of Hercules
70. The Big Four

____________
Agatha Christie's Poirot - Page 7 Granho16
Ana
Ana
Admin
Posts : 3206
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Agatha Christie's Poirot - Page 7 Empty Re: Agatha Christie's Poirot

Sat Jun 03, 2023 12:10 pm
I da, onaj detalj sa spelovanjem slova z i sa Danom sv. Patrika mi je baš genijalno.

Da, meni nije bilo jasno zašto ju je Poirot upitao šta je radila 17. marta, ono zašto je taj datum bitan. Super su mi ti detalji.

Ali ovako izolovano mi je previše klaustrofobična u kombinaciji sa prečudnim likovima tako da je izbjegavam.

Sa tim se slažem. Najgore je što je ta prostorna zagušljivost itekako uverljiva, pa zamislim sebe zatvorenu i izolovanu tamo sa čudnim osobama od kojih je minimum jedna spremna da ubije (i ima ubilačkog iskustva) i onda dobijem napad panike Agatha Christie's Poirot - Page 7 245301646

E ovako, bez virenja u sljedeći post, po sjećanju bih rekla da su ti se ove najviše dopale:

Lord Edgware dies, The A.B.C. murders, Sad cypress, Five little pigs, Appointment with Death, Death on the Nile i Halloween party

Većinu si dobro procenila  Very Happy

Šokirana sam niskim pozicajam Evil Under the Sun i The Murder of Roger Ackroyd

Fazon je što sam imala visoka očekivanja od ova dva filma, jer su knjige prejake. A očekivanja mi nisu u potpunosti ispunjena.

U prvom filmu mi je falilo živosti i vibrantnosti, atmosfera mi je bila slaba, umrtvljena. Dok mi je u drugom filmu falilo vernijeg praćenja romana.

Nijedna od ove dve adaptacije nije loša, samo mislim da ne mogu da pariraju svojim  izvornim materijalima kao neki drugi filmovi iz serijala.

Evo moje objedinjene liste koja je nastala tako što sam sve kratke epizode redom ubacila ispred poslednja tri filma osim prvih 10 koje sam ubacila između 23. i 24. filma.

Uh, ja ne znam kako ću uspeti da sastavim objedinjenu listu, baš je teško.

____________
Agatha Christie's Poirot - Page 7 GeMuxua
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6039
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Agatha Christie's Poirot - Page 7 Empty Re: Agatha Christie's Poirot

Sun Jun 04, 2023 5:37 pm
Najgore je što je ta prostorna zagušljivost itekako uverljiva, pa zamislim sebe zatvorenu i izolovanu tamo sa čudnim osobama od kojih je minimum jedna spremna da ubije (i ima ubilačkog iskustva) i onda dobijem napad panike

Jeste, slično kao kod Orient Expressa toliko je uvjerljivo da mi je nelagodno da gledam jer mi stvara osjećaj da sam tamo Surprised

Nijedna od ove dve adaptacije nije loša, samo mislim da ne mogu da pariraju svojim  izvornim materijalima kao neki drugi filmovi iz serijala.

Kontam. A ja im se s druge strane rado vraćam nebrojeno puta. I love you

Sad kad sam te zarazila Poirot groznicom reci mi kakav ti je cjelokupni utisak?

P.S. Brzo će i moja lista najdražih epizodnih likova Very Happy

____________
Agatha Christie's Poirot - Page 7 Granho16
Ana
Ana
Admin
Posts : 3206
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Agatha Christie's Poirot - Page 7 Empty Re: Agatha Christie's Poirot

Mon Jun 05, 2023 8:06 pm
Sad kad sam te zarazila Poirot groznicom reci mi kakav ti je cjelokupni utisak?

Ovo je bila interesantna i unikatna vožnja  Agatha Christie's Poirot - Page 7 1241635095

Msm, Poirot serijal se sastoji iz kratkih epizoda i dugometražnih filmova od kojih je svaka adaptacija priča za sebe i svaka od njih nudi nešto posebno, u skladu sa narativom i likovima.

Ali, zajedničko za sve te priče jesu Suchetov Poirot i (u velikoj većini slučajeva) verno prenošenje vajba, energije i ambijenta iz izvornog materijala na ekran. Obe te komponente su retkost prilikom ekranizacija književnih dela.

Pod broj jedan - Suchet. Prosto i jednostavno. Čovek je Poirot, glavom i bradom. Oživeo je taj lik u pravom smislu te reči, ne pamtim da je ijedan drugi glumac uspeo da se toliko unese u ulogu i stopi se sa istom. Bez Sucheta ovaj serijal ne bi bio to što jeste, sigurna sam.

A pod broj dva, kao što već rekoh, Agatine misterije su perfektno "oživljene" i po pitanju svog duha, srži, atmosfere, ambijentalnih uslova, estetike...Verodostojno su adaptirane i u tom pogledu, te imaš osećaj da se nalaziš u priči koju gledaš i to baš onako kako je Agata u svojim delima zamislila i realizovala.

Kad se sve sabere i oduzme, ako izuzmemo par "trulih jabuka", Poirot serijal je prefinjeno umetničko delo koje je vredelo pogledati, a i koje vredi reprizirati. Mogu reći da sam dobila i više nego što sam očekivala.

E da, i hvala ti na Poirot zarazi flower

____________
Agatha Christie's Poirot - Page 7 GeMuxua
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6039
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Agatha Christie's Poirot - Page 7 Empty Re: Agatha Christie's Poirot

Tue Jun 06, 2023 11:32 am
Pod broj jedan - Suchet. Prosto i jednostavno. Čovek je Poirot, glavom i bradom. Oživeo je taj lik u pravom smislu te reči, ne pamtim da je ijedan drugi glumac uspeo da se toliko unese u ulogu i stopi se sa istom. Bez Sucheta ovaj serijal ne bi bio to što jeste, sigurna sam.

A pod broj dva, kao što već rekoh, Agatine misterije su perfektno "oživljene" i po pitanju svog duha, srži, atmosfere, ambijentalnih uslova, estetike...Verodostojno su adaptirane i u tom pogledu, te imaš osećaj da se nalaziš u priči koju gledaš i to baš onako kako je Agata u svojim delima zamislila i realizovala.

Upravo tako flower  Sad ti je jasan moj revolt po pitanju ovih novih ekranizacija.

E da, i hvala ti na Poirot zarazi

Nema na čemu Agatha Christie's Poirot - Page 7 2082497439

Evo popisa mojih omiljenih likova. Nije bilo planski da budu  (skoro Agatha Christie's Poirot - Page 7 610785387 ) sve ženski. Razni su razlozi iz kojeg sam ih stavljala na spisak koji nije bilo teško napraviti, ali jeste rasporediti mjesta. Osim prva tri koja nemaju premca.

1. Caroline Crale (Five little pigs)
2. Elinor Carlisle (Sad cypress)
3. Julia Upjohn (Cat among the pigeons)

4. Linnet Doyle (Death on the Nile)
5. Jane Wilkinson (Lord Edgware Dies)
6. Arlena Marshall (Evil under the sun)
7. Lucy Crale (Five little pigs)
8. Magdala Buckley  (Peril at End House)
9. Marie (Elephants Can Remember)
10. Charles Cartwrigh (Three Act Tragedy)
11. Mary Gerrard (Sad cypress)
12. Hattie Stubbs (Dead man's folly)
13. Sheila Webb (The Clocks)
14. James Sheppard (The Murder of Roger Ackroyd)
15. Alexander Bonaparte Cust (The ABC Murders)
16. Carla Romero (The Adventure of the Cheap Flat)
17. Sally Finch (Hickory Dickory Dock)
18. Jane Grey (Death in the Clouds)
19. Valèrie Hobhouse  (Hickory Dickory Dock)
20. Lady Horbory(Death in the Clouds)
21. Emily Brewster (Evil under the sun)
22. Rosalie Otterbourne (Death on the Nile)
23. Flora Ackroyd (The Murder of Roger Ackroyd)
24. Ursula Bourne (The Murder of Roger Ackroyd)
25. Susan Cardwel (Dead Man's Mirror)
26. Carlotta Adams (Lord Edgware Dies)
27. Celia Ravenscroft (Elephants Can Remember)
28. Jinny Boynton (Appointment with Death)
29. Katherine Gray (The Mystery of the Blue Train)

and

30. monsieur Bob (Dumb Witness)

____________
Agatha Christie's Poirot - Page 7 Granho16
Sponsored content

Agatha Christie's Poirot - Page 7 Empty Re: Agatha Christie's Poirot

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum